Pırlantanın Bölümleri

0
135 views

Elmasın işlenmesi sonucunda ortaya çıkan ve herkesin yakından takip ederek sevdiği taşlar arasında pırlantalar bulunmaktadır. Pırlanta taşı zaman içerisinde kendisini yenilemekte ve tamamen farklı modellerle karşımıza çıkmaktadır. Genellikle şeffaf görünümü ile dikkat çeken bu taş, ileriki dönemlerde de popülerliğini koruyacak gibi durmaktadır. Pırlantanın bölümleri 3’e ayrılmaktadır. Bunların bölümlerini ve özelliklerini sizler için paylaştık.

Pırlantanın Bölümleri Nelerdir?

  • Taç Bölümü; Pırlantanın en üst bölümünü ifade etmektedir. 3 ayrı bölüm olmasına rağmen en parlak görünen ve dikkat çeken kısım burasıdır. Genellikle beyazdır ve 33 ayrı fesattan meydana gelmektedir. Fesat sayısındaki fazlalık parlak olmasına yardım etmektedir.
  • Kemer Bölümü; Orta kısım olarak da bilinen ve taç ile külah arasında kalan kısma verilen addır. Pırlantaların bazılarında kemerler kalın, bazılarında incedir. Kalın kemerli pırlanta modelleri daha değerli olarak görülmekte ve fiyatları da diğerlerine nazaran daha pahalı şekilde satışa çıkmaktadır.
  • Külah Bölümü; Pırlantanın en alt bölgesini ifade eden kısma külah bölümü denilmektedir. Külah ışığın taca yansıması için gereklidir.

CEVAP VER