Nişanda Kız Tarafına Hangi Takılar Takılır?

0
432 views

Türk gelenek ve adetlerinde evlilik uzun süren, yorucu bir stresli döneme tekabül etmektedir. Nikah kıyılana kadar birçok işlem, gelenek ve görenek öğesi uygulanmaktadır. Durum böyle olunca da her öğede ve törende farklı takılar, kıyafetler, saç modelleri ve yemekler karşımıza çıkıyor. Aylar süren düğün hazırlıkları neticesinde düğüne az süre kala yapılan törene ise; nişan denilmektedir.

Nişanda Kız Tarafına Hangi Takılar Takılır?

Nişan Türkiye’nin yarısında kız tarafına aitken; diğer yarısında da erkek tarafına aittir. Tabi kız tarafına da, erkek tarafına da ait olsa; sadece törenin yapılacak yerini tahsil etme işlemini kız tarafı üstlenmektedir. Takı takma merasimi yine erkek tarafından gerçekleşerek geline sunulmaktadır.

Nişanda kız tarafına takılan takılar her yöre göre değişiklik gösterse de genel olarak; en başta alyans takılır. Alyans hem kıza, hem de damada takılarak aile büyüğü tarafından konuşma eşliğinde yapılmaktadır. Tabi sonra da bilezik, altınlar ve çeşitli takı modelleri de nişan esnasında oğlan tarafının ailesinden kız tarafına gönderilerek hazırlık yapılır.

CEVAP VER